Tuesday, September 6, 2016

Tīnūžu šoseja 9 un visur citur: kas ir jumta tvaikizolācija?


Kā ļauj noprast pats vārds, tvaikizolācija ir materiāls, kas izolē tvaikus. Bet kāpēc tie būtu jāizolē jumtā un kā un kāpēc tie tur rodas?

Tvaiki rodas iekštelpās. Tos „saražo” dzīvokļu iemītnieki. Piemēram, diennaktī divi cilvēki dzīvoklī var „saražot” līdz pat 14.8 litru ūdens, kas tvaika veidā piesātina iekštelpu gaisu:

divu cilvēku uzturēšanās dzīvoklī: 1.5 litri;
trauku mazgāšana: 1.0 litrs;
mazgāšanās dušā vai vannā: 1.0 litrs,
ēdienu gatavošana: 2.0-3.0 litri;
veļas žāvēšana iekštelpās: 4.0-5.0 litri u.c.

Daļa no radītā mitruma izvēdinās dabiskā ceļā caur dažādām spraugām un ar ventilācijas palīdzību.  Jo mazāk spraugu (lasi, vairāk plastikāta logu) un mazāk piespiedu ventilācijas, jo vairāk mitruma paliek dzīvokļa iekštelpās. Daļa mitruma iekļūst ēkas konstrukcijās, jo īpaši griestu konstrukcijā, jo ar mitrumu piesātināts silts gaiss ceļas augšup. Daudzdzīvokļu mājas griestu pārseguma paneļos visu laiku ir kaut kāds mitruma procents. Tā ir dabiska parādība un nekādu ļaunumu nerada, ja tur esošais mitrums nevar kondensēties, tas ir, mainīt fizikālo stāvokli un pārvērsties ūdenī. Tas ir jo īpaši svarīgi pēdējā stāva dzīvokļos, kuru griesti vienlaicīgi ir arī jumta konstrukcijas apakšējais slānis. 

Tvaikizolācija ir barjera, kas neļauj mitrumam iekļūt tādā jumta konstrukcijas vietā un vidē, kur tas var pārvērsties ūdenī. Par to, kā tas izskatās shematiski un kas notiek, ja tvaikizolācijas nav, citreiz.

No comments:

Post a Comment